GE IC200ALG320 12-Bit Voltage Current Analog Input Module
Joyoung International Trading Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : GE
Model Number : IC200ALG320
Certification : CO, CQ
Place of Origin : USA
MOQ : 1 piece
Price : enquiry
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 9999
Delivery Time : 3-5 days
Packaging Details : Sealed packaging
Warranty : one year
payment item : T/T,Western union
Delivery time : 3-5 days
Delivery way : Air freight
Return : Within 15 days
Brand : General Electric
Model : IC200ALG320
Contact Now
GE IC200ALG320 Analog Input Module, 12-Bit Voltage/Current, 4 or 8 Channels
Product Description:
Relevant models:
IC660BSM021 IC670MDL241 IC200ALG320
Diagnostics
The module reports a Loss of Internal Power fault for field-side circuits.
LED Indicators
Configuration Parameters
Two jumpers on the carrier terminals can be used to configure voltage or current mode and unipolar or bipolar operation in voltage mode. One jumper selects either voltage or current operating mode. With this jumper connected, the module accepts current inputs in the 4mA to 20mA range. With no jumper installed the module accepts -10VDC to +10VDC inputs. In voltage mode, another jumper on the carrier can be used to select the 0 to 10VDC range.